Първият час бе с втори клас и г-жа Диана Донкова по предмета английски език. Темата на урока – "School object“, бе урок за преговор, а целта му – учениците да могат да идентифицират и говорят за предмети и мебели в класната стая, да развиват умения за слушане с разбиране и говорене чрез четене на история. Второкласниците работиха по групи, имаха правила за групова работа и мото – Тeamwork makes the dream work (Работата в екип прави мечтата да работи). Крайният продукт от работата бе подредена класна стая.
Урокът беше много динамичен и интензивен и имаше за цел да покаже проявления на избрания фокус и практики, подкрепящи 7-те сили на ефективното преподаване. Акцентът бе поставен върху уменията на учителя да завладява, разяснява, обобщава, подкрепя, уважава, предизвиква и “управлява” класа.
Вторият урок бе по технологии и предприемачество в шести клас и бе проведен от г-н Калин Здравков в STEM центъра на училището. Той бе на тема „Изработване на изделия и декори чрез комбиниране на материали“ с рефлексия на извършеното по време на ПБО – декори към театрална постановка. Учениците бяха разделени на групи, като всяка група разполагаше с различни материали. Задачата бе с материалите, с които разполагат, да разработят своя идея, съобразявайки се с предварително зададено време.
Те се запознаха с критериалната матрица, с която трябваше да се съобразят. Шестокласниците проявиха изключителна креативност, въображение, умение за работа в група, за разпределение на ролите в нея, съобразяване с времето, както и умение за работа с различни материали и използване на много и различни техники. След като представиха своите продукти, те се самооцениха според предварително поставените критерии и показаха завидна самокритичност и умения за надграждане. Обсъдиха и изготвените декори, като припомниха всеки един от тях с какви материали е изготвен и каква техника е използвана при направата им.
Момичетата и момчетата коментираха организация на времето като един от водещите фактори при изпълнение на поставена задача, коментираха осигуряването на позитивна среда и добро разпределение на ролите в групата, както и осигуряването на безопасност в условията на труд.
Срещата с част от екипа на фондация „Заедно в час“ с педагогическите специалисти на училището продължи следобеда с рефлексия на двата урока. Менторите Ива Пашова – ръководител на „Обучения на училищни екипи“, и Екатерина Янкова – ръководител „Организационно и професионално развитие“, споделиха, че са впечатлени от умението на учителите Диана Донкова и Калин Здравков да дават свобода на учениците и да ги провокират.
Юни месец предстои заключителна среща за първата година от програмата.