На 12 и 13 декември 2023 г. в Първо основно училище "Никола Йонков Вапцаров" се състоя поредното менторско посещение по програма „Училища за пример“, подкрепящо процесите на „трансформация в ученето и преподаването“. Училището бе удостоено с честта да бъде посетено лично от Траян Траянов – изпълнителен директор и член на управителния съвет на „Заедно в час“, Ивелина Пашова – ръководител „Обучение и подкрепа на училищни екипи“, Моника Георгиева - ръководител "Маркетинг и комуникации" и Уенди Коп - основателка на Teach For All.
Първият ден на посещението започна със среща с директора и лидерския екип и кратка обиколка на училището, чиято цел бе да се направи анализ на новостите, които са забелязани, като се търсеха добрите практики, научени по програмата в организацията на класната стая, използваните инструменти, новите методи на преподаване, използването на средата като образователен процес, нагледността, съпътстваща образователния процес. Бяха посетени часовете, които се провеждат в STEM центъра и Центъра по природни науки и предприемачество, Ресурсния кабинет, кабинета на логопеда, кабинета по БДП, столовата. Там менторите видяха един обикновен работен процес, такъв, какъвто трябва да бъде – с ученика в центъра и ефективно използване на средата.
Екипът присъства на открит урок в пети клас по БЕЛ и Технологии и предприемачество с обща тема „Бъдни вечер в традиции, обичаи и позабравени ритуали“ с ръководители Мария Соколова и Димитрина Генкова. Класът, състоящ се от 20 момчета и 6 момичета, чрез забавни игри, ролетка и пъзели показаха своите знания за празника Бъдни вечер, за обичаите, вярванията и трапезата, разказаха чутото по-рано от отец Захари, готвиха по групи типичните за празника постни ястия, а Алсу и нейната майка показаха особеностите и символиката на украинската пита за Бъдни вечер.
Денят завърши със среща на педагогическия екип с ментора за обсъждане на споделените практики.
На следващия ден открит бинарен урок бе представен от Ива Василева и Елена Михова, където в седми клас българският език и литературата бяха преплетени с информационните технологии и компютърното моделиране. Учениците, работещи в Google документ, трябваше да се запознаят с текст за здравословното хранене (което ще е тема на предстоящата проектна седмица) и да създадат тест по стандарта на НВО – БЕЛ. Седмокласниците работиха организирано и систематично по алгоритъм на работа, предварително зададена критериална матрица, според която всяка една от групите направи самооценка на своята работа, и завършиха с поставяне на емотикони в емоциометъра, показвайки с каква емоция излизат от часа.
Последва рефлексия на часа с ментора Емилия Иванова - бивш директор на 90. СУ "Ген. Хосе де сан Мартин" в София, днес част от екипа на програмата, и конструктивна обратна връзка от широкия педагогически екип, основана на фактите от часа и с мисъл за подобряване качеството на ученето и преподаването в името на децата и с акцент върху професионалното развитие.
За пореден път ръководството на Първо основно училище има основание за гордост от показаното, за убеденост, че посоката, по която се движи училището, е правилната, дори да не е широко популярна сред обществеността, което пък е следващото предизвикателство пред екипа.